ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Burun Muayenesi

Burun muayenesinde öncelikle burnun kuru olup olmadığına bakılır. Sağlıklı hayvanlarda burun nemlidir. Burnun kurumuş olması vücut sıcaklığının yükselmiş olabileceğini düşündürmelidir. Burun mukozasının normal rengi pembemsidir. Mukozadaki renk değişimleri çeşitli hastalıklar hakkında fikir verebilir. Mukozadaki kanama odakları pıhtılaşma faktörlerine ilgili rahatsızlıkları, rengin beyaza yakın oluşu anemiyi, sarı olması ise sarılığı düşündürür.

Burunla ilgili en sık gözlenen problem akıntılardır. Burun akıntıları tek ya da çift taraflı olabilir. Tek taraflı burun akıntıları diş kökü apseleri, yabancı cisimler ve neoplazi varlığında gözlenirken, çift taraflı akıntılar; solunum yolu hastalıkları, sistemik bakteriyel, fungal, viral, riketsiyal ve paraziter hastalıklarda gözlenir.

Burunla ilgili diğer önemli bulgu kanamadır. Burun kanamaları Fungal, neoplazik etkenler, yabancı cisim kaçması,travma, şiddetli hapşırık ve akciğer kanamalarında gözlenir. Akan kanın koyu renkli ve pıhtılaşmış olması  kanamanın burun boşluğu ya da üst solunum yollarından geldiğini, açık kırmızı renkte olması ise akciğer kanamalarını düşündürür.  Trombositlerin azalmasına sebebiyet veren hastalıkların seyri sırasında da burun kanamaları gözlenmektedir.

Burun enfeksiyonlarında ırk yatkınlıklarının da önemi vardır. Özellikle dolikosefalik (dar ve uzun kafalılık) köpek ırklarında mantar ve neoplastik hastalıklar daha çok gözlenir. Kedilerde ise brakisefalik (kısa ve geniş) kafalı ırklar burun hastalıklarına yatkındır.

Burun hastalıklarının tanısı konulurken kafatasının, diş köklerinin ve yumuşak doku kitlelerinin röntgenlerinden, hemogram ve biyokimyasal analizlerden, burun boşluğudan alınan aspiratın laboratuvar ortamında ekimine kadar pek çok farklı metoddan faydalanılabilinir.
 

Burun hastalıkları:
Rinitis, Alerjik Rinitis, Bakteriyel, Fungal, Viral, Paraziter Rinitisler, Burun Kanalı Stenozu, Burun Kanalı Tümörleri ve Yabancı Cisimleri.