ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Hamster Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken unsur alacağınız hamsterın yaşıdır. En makul olanı annesinden yeni ayrılmış bir yavruyu sahiplenmektir. Hamster yavruları 4-5 haftalıkken annelerinden ayrılır. Bu dönemde alınan hamsterlar insana en kolay alışanlardır elinize alıp, sevip okşamayı düşünüyorsanız -ki amacınız bu olmalı- büyümüş hamsterları tercih etmemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Hele ki ömürleri 3 yıl gibi kısa bir süre olan evcil hayvanınızla mümkün olduğunca çok zamanı birlikte geçirmek için erken davranmanız gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus ise cinsiyettir. Dişi ve erkek ayrımı olmaksızın çok iyi bir evcil hayvan olan hamsterlarda yine de erkekleri tercih etmek daha uygundur. Çünkü dişi hamsterlar her 4 günde bir kızgınlık dönemine girmekte ve bu dönemde agresifleşip hırçınlaşmaktadırlar. Eğer ki bu dönemde elinize alıp sevme girişiminde bulunursanız ısırılmalar kaçınılmazdır. Eğer ilk defa hamster alıyor ve pek fazla da bilgiye sahip değilseniz tek bir hamsterla başlayıp dişi erkek çift almamanız daha uygundur çünkü aynı kafeste beslenen dişi ve erkekler arasında ölümcül kavgalar sık gözlenir.


Alacağınız hamsterı seçerken dış görünüşüne de önem vermelisiniz. Öncelikle alacağınız yavrunun kendi kendine beslenebilir büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz 55-60 gram ağırlıktaki hamsterlar annelerine ihtiyaç duymaksızın sorunsuzca beslenebilirler. Daha ağır yavrular büyüdükleri için ele alıştırmak zorlaşmaktadır. Bu ağırlıktan daha düşük olanlar ise ya henüz beslenmek için anneye ihtiyaç duyarlar ya da sağlık problemleri sebebiyle kilo almada problem yaşayan hastalıklı hayvanlardır. Dış bakıda tüylerinin yumuşak ve parlak olması, gözlerinin canlı ve parlak olması, tam bir yuvarlaklığa sahip olması, göz çevresinde şişlik, kızarıklık, gözde çapaklanma olmaması önemlidir. Gözde ve burunda akıntı olmaması, anüste ve kuyrukta ıslaklık olmaması hastalık sahibi olmadığına işaret eder. İnsana alışkın bir hamsterı ayırt etmek için elinizi kafese sokup hareketsizce beklemeniz yeterlidir elinize gelen tırmanan hamsterı seçmeniz faydalı olacaktır. Gerçi bu durumda onun sizi seçtiğinde düşünülebilir.