ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Hamsterlarda Üreme

Her hayvansever için en zevkli şey beslediği evcil hayvanının gebeliğini, doğumunu, yavrularının gelişimini izlemektir. Hmasterlarda gebelik sadece 16 gündür ve dişi hamsterın kızgınlık dönemi 4 gün sürer bu demektir ki dişi hamsterınız her 4 günde bir çiftleşmeye hazır haldedir. Doğumda 2 ile 15 arasında yavru dünyaya gelebilir. Genel itibariyle yavru sayısı ortalama 8'dir. Yavrular anne sütünü 5 hafta emerler. Yavrular sütten kesildikten 1 hafta sonra anne hamster yeniden çiftleşip gebe kalabilir. Hatta yavru hamsterlarda 1 aylıktan büyük oldukları için onlarda çiftleşip gebe kalabilir lakin 3 aylık olana kadar çiftleştirilmeleri uygun değildir. Tüm bu bilgiler ışığında biri erkek biri dişi 2 hamsterla yola başlayıp çok kısa sürede bir hamster ordusu kurmanız gayet mümkün.

Hamsterlar gündüzleri uyuyan geceleri aktif olan canlılar oldukları için çiftleşmede gece olacaktır. Akşam 19.00 ile 23.00 saatleri arası gayet uykundur. Çiftleştireceğiniz hamsterların en az 3 aylık olmalarına önem göstermeli ve 6 aylık hamsterların ise daha sağlıklı yavrular dünyaya getireceğini unutmamalısınız. Erken yaşta gebe bırakılan hamsterlar sıklıkla ölü ve çok zayıf yavrular dünyaya getirir. Bu yavrular ya kendilerinden ölür ya da sağlıksız ve zayıf oldukları gerekçesiyle anne tarafından öldürülebilir. Bu şuan sizin için çok zalimce gelse de bu doğanın vazgeçilmez kanunudur. Çiftleştireceğiniz hamsterlardan erkeğin büyüklüğü en az dişi kadar olmalı hatta biraz daha irice olması daha uygundur. Hamsterları çiftleştirirken dikkat etmeniz gerekli en önemli hususlardan bir diğeri de dişi hamsterın erkek hamsterın kafesine konması gerektiğidir. Eğer erkek hamster dişinin yanına konursa dişi gerek kızgınlığın verdiği hırçınlık ve agresiflik gerekse yuvasını sahiplenme içgüdüsü nedeniyle erkek hamsterı kabul etmeyecektir.
 


Yalnızca kızgınlık dönemindeki dişi erkek hamsterı kabul eder. Eğer ki dişi kızgınlıkta değilse herhangi bir çiftleşme söz konusu olamaz. Dişinin kızgınlıkta olup olmadığını anlamanın en kolay yolu çiftleştirme için en uygun saatler olarak belirttiğimiz 19.00-23.00 saatleri arasında dişiyi erkek hamsterın kafesine koymaktır. Eğer ki dişi ve erkek bir kaç dakika koklaştıktan sonra dişi kuyruğunu kaldırır ve hareketsizce beklerse kızgınlıkta demektir. Bu hareketin sonrasında en fazla bir kaç dakika içinde çiftleşme zaten gerçekleşir. Eğer dişi kızgınlıkta değilse bu sefer birbirlerinden kaçışır ya da kavga ederlerdi. Bu durumda dişi ve erkek derhal ayrı kafeslere alınmalıdır. Yoksa büyük yaralanmalı hatta ölümlü kavgalar gerçekleşebilir. Eğer ki dişiyi erkeğin kafesine koyduğunuzda kavga ettilerse ertesi gün tekrar deneyin dişinin 4 günde bir kızgınlıkta olduğu bilgisi ışığında en fazla 4. denemenizde uygun zaman olacak ve çiftleşme gerçekleşecektir. Çiftleşme 30 dakika kadar sürer bu süre sonrasında dişi ve erkekleri ayırın daha fazla bir arada kalmalarına izin vermeyin çünkü yine kavga edeceklerdir. Daha önce belirttiğimiz gibi gebelik 16 gün sürecektir. Bu süre sonunda yavrularınız dünyaya gelecektir. Gerek gebelik gerekse doğum sonrasında anneyi asla rahatsız etmeyin. Yavruları gözleri açılmadan kesinlikle elinize alıp sevmeyin çünkü anne yavrularını kokularından tanır sizin elinizin kokusunun yavruya geçmesi onun ölümüne sebebiyet verebilir.