ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Tavşanlarda Gebelik

Tavşanlarda gebelik için tek bir çiftleşme yeterlidir. Gebeliği süresince tavşanınız için mümkün olan en sakin ortamı yaratmalısınız. Gebe kalan tavşanların davranışları değişir ve normal zamankinden daha sakindirler, daha fazla yemek yerler özellikle de gebeliğin 15. gününden sonra iştahından belirgin bir artış gözlenir ve ana rahminde gelişen yavrular artık karnın büyümesine sebep olarak kendilerini gösterirler. Gebelik döneminde etrafında mutlaka bol miktarda temiz kuru ot buluunması çok önemlidir. Doğuma 2-3 gün kaldığında göğüs ve karın altı tüylerini yolarak kuru otlarla birlikte yavrularına yuva hazırlamaya başlarlar.

Ortalama 31-32 gün süren gebelik dönemi bazen 1 gün önce ya da sonra gerçekleşebilir. Eğer gebelik 34. günü geçerse yavrular ölür bu sebeple gebeliğin 33. gününde doğum hala gerçekleşmemişse tavşanınızı en hızlı şekilde veteriner hekiminize götürün.

Tavşanlarda gebelik süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar sırasıyla yavru sayısı, hormonal problemler ve ırk özellikleridir. Yavru sayısı ile gebelik süresi ters orantılıdır yani yavru sayısı arttıkça gebelik süresi kısalır.