ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Tavşanların Bakımı

Tavşanlar geceleri daha aktif hayvanlardır havanın kararmasıyla birlikte hareketlilikleri artar. Arka bacakları ön bacaklardan daha uzundur. Tavşanların dişleri sürekli uzar. Bu sürekli uzayan dişlerin belirli bir uzunlukta kalması için törpülenmeye ihtiyaçları vardır. Tavşanlar çevrelerindeki nesneleri kemirerek bu dişlerin aşırı uzamasını engeller. İkinci kesici dişleri küçük kalarak birinci kesici dişlerin arkasına itilir. Tavşanlarda köpek dişi yoktur. Testisler genellikle 3. aydan sonra karın boşluğundan kese içerisine iner. Ayrıca testisler, tavşanlar tarafından karın boşluğuna çekilebilir. Bu sebeple küçük tavşan yavrularında cinsiyet tayini zordur.

Tavşanların burunlarında dokunma hücreleri vardır ve iyi koku alırlar. Üst dudakta aşağı yukarı haraket eden 20-25 adet duyum iplikçikleri vardır. Bu duyum hücrelerini kullanarak çevre hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştıkları için tavşanların burunları ve üst dudakları sürekli olarak hareket halindedir.

Tavşanlar sıcakkanlı hayvanlar olup memeli sınıfının tavşanlar takımında yer almaktadırlar. Kemirgenler ayrı bir takımdır ve o takıma tavşanlar girmezler. Beslenmelerine gelince otçul (herbivor) hayvanlardır. Özellikle yonca yemeyi tercih ederler. Gebelik süresi 29-33 gün olması ve yılda 5-8 arası doğum yapabilmeleri ve her doğumda da ortalama 6-10 yavru vermeleri bir tavşan çiftini bir yılda inanılmaz rakamlara ulaştırır.

Tavşanlar için en uygun çevre ısısı 15-18 derecedir. Yüksek rutubetle seyreden 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ısı stresi gelişir. Bu durumda tavşanların üreme fonksiyonunda bozukluklar ve ölüm oluşabilir. Aynı şekilde tavşanın yaşadığı yerin sıcaklığının 10 derecenin altına inmemesi gerekmektedir. Yetişkin tavşanlar tüyleri sayesinde bu sıcaklıklardan yavrular kadar etkilenmesede, özellikle yeni doğmuş olan yavrular tüysüz doğacağı için çevre sıcaklığının daha yüksek tutulmasında fayda vardır.

Yaşam süresi: Ortalama 8 Yıl
Vücut Isısı: 39,5
Solunum: 32-60/dakika
Nabız: 300/dakika
İlk Çiftleşme Yaşı: Hafif Irklar 4-5 aylık
Orta ağırlıktaki ırklar 5-6 aylık
İri ırklar 8-10 aylık
Emzirme Süresi: en az 3-4 en çok 6-8 hafta