ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Fizik Tedavi


 

Fizik tedavi

Fizik tedavi uygulamaları; gerek cerrahi uygulamalar sonrasında, gerekse sadece tedaviye yardımcı olması açısından hayvan sağlığında da insan sağlığında olduğu gibi büyük önem taşır. İskelet-kas sisteminde meydana gelen fonksiyon problemlerinde, cerrahi operasyonlar sonrasında, ortopedik sorunlarda, her türlü displazi durumlarında, çapraz bağ kopmalarında, kırıklar ve şiddetli kas yaralanmalarında fizik tedavi önemli bir yardımcı uygulamadır. En iyi sonucu almak için vakit kaybetmeksizin hemen sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Enfeksiyon gerilemesine ve iyileşmeye pozitif yönde fayda sağlamak için öncelikle elektrik stimülasyon yöntemi ile başlanıp sonrasında ultrason tedavisi, masaj tedavisi ve dikiş operasyon sonrası hidroterapi yapılabilmektedir

Lazer Terapi Nedir ?

Ağrı tedavisinde; operasyonsuz, ilaçsız alternatif çözüm. Ağrıyı azaltır, yangıyı azaltır, iyileşme hızını arttırır. Etkilenen bölgeye lazer ışını noninvaziv bir başlık vasıtasıyla gönderilir. Hastada rahatlatıcı ve hafif bir sıcaklık hissi oluşur.

4. Sınıf Derin Doku Lazer Terapi ; lazer ışınları zarar vermeden derin dokulara nüfuz eder. Lazer ışını dokuda foto-biomodulasyon adında biyolojik tepkimeye neden olur. Bu tepkime sonucunda foto-biostimülasyon denilen biyolojik yanıtın oluşmasını sağlar. Bu da ağrı ve yangının azalmasını, hızlı hücresel yenilenmeyi sağlayarak hasarlı dokuda iyileşmeyi hızlandırır.

Tedavi protokolü hastaya ve duruma göre değişiklik gösterir. Bu yüzden tedavilerin süreleri farklılık gösterir. Uygun olduğunda lazer terapi planlanan öncelikli tedaviye yardımcı ve tamamlayıcı olarak eklenebilir. Günlük kullanımı kolay ve kısa süreli olup, kedi, köpek ve atlarda kullanımı uygundur.

Temel etki mekanizması;
Hızlandırılmış doku onarımı ( Bağ ve tendon yaralanmaları )
Hızlı kollojen oluşumu ( Yara iyileşmesi )
B-endorfin üretimi ( Ağrının engellenmesi )
Kan dolaşımının hızlandırılması ( Kılcal damar oluşumu )

Geriatrik tedavide lazer kullanımıyla; ağrıyı, yangıyı, sertliği azaltmak, kas kaybının önüne geçerek hareketliliği arttırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek amaçlanmaktadır.Lazer terapinin kullanım alanları:
- Akupunktur
- Eklem yangısı (Artritis)
- Ödem ve şişlik
- Deri yangıları (Dermatitis)
- Yara ve yaralanmalar
- Ağrılı travma
- Operasyon sonrası
İrinli travmatik deri enfeksiyonları
Kırıklar
Rinitis, Sinüzitis
Abdominal problemler
Üriner tıkanıklık problemleri
Kulak hematomu
Anal kese yangısı
Perianal fistül
- Eklem, tendo, kas travmaları sonrası şekillenen ödemin giderilmesi
- Akut ve kronik kulak enfeksiyonları
- Granulomlar
- Diş eti yangıları (Gingivit) ve periodontal hastalıklar
- Ağız enfeksiyonları (Stomatit)
- Deri enfeksiyonları (Pyoderma)
- Dejeneratif eklem hastalıkları
- Dejeneratif disk hastalıkları