ATAŞEHİR VETERİNER KLİNİĞİ - Ataşehir 7/24  Veteriner

Aşı Takvimi

AŞI ve AŞI TAKİBİ

Dostlarınızın sağlıklı olarak uzun bir süre sizlerle beraber yaşayabilmesi için peryodik aşılamalar ve sağlık kontrolleriyle siz hayvan dostlarına hizmet vermekteyiz.
Düzenli yapılması gereken aşıların takibi bilgisayar hasta takip programı ile yapılmakta ve randevunuzdan bir gün önce size bilgi verilmektedir.Bu sayede gözden kaçabilecek ilk sağlık problemi işaretleri tespit edilerek ciddi hastalıklara dönüşmesi engellenebilmekte her anlamda kazanım sağlanmaktadır.

Canlıların yaşamını tehlikeye sokabilecek ve kalıcı hasarlar oluşturabilecek bazı hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlenebilmesi hastalığın oluştuktan sonraki tedavisinden daha fazla önem taşır. İnsan ve hayvan sağlığını tehlikeye sokan bir çok viral ve bakteriyel hastalığa karşı geliştirilen aşılar koruyucu hekimlik alanında yaşamsal bir öneme sahiptir. Hayat kurtarmanın yanı sıra sağlıklı bir yaşam ve maddi kazanç sağlamaktadır. Bütün dünyada büyük tehdit oluşturan ve binlerce insan ve hayvanın ölümüne neden olan kuduz bugün kuduza karşı geliştirilen aşılar sayesinde tehlike olmaktan çıkarak önemini yitirmiştir.

Kullanım Amacı

Aşılamanın temelindeki ilke, bakteri ya da virüs gibi enfeksiyon etkenlerinin ya da zehirli maddeleri belirli işlemlerden geçirdikten sonra canlıya vererek vücudun bu maddelere karşı antikor üretmesini yani bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Böylece vücudun, hazırlıklı olduğu hastalık etkenlerinden biriyle karşılaştığında, önceden oluşmuş antikorlar sayesinde bu maddelerle savaşması kolaylaşır. Vücuda giren bu yabancı maddelerin neden olduğu hastalıklar atlatıldıktan sonra hayvanlarda bu hastalıklara karşı bağışıklık şekillenir.

Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aşıya Rağmen Bağışıklığın Oluşmamasının Nedenleri
Kedi Aşı Takvimi
Köpek Aşı Takvimi